За втора поредна година Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, в партньорство с WWF България и Българската орнитологична централа, организираха доброволчески лагер за опръстеняване на птици на Драгоманското блато. В лагера, който се проведе в пет поредни уикенда в периода 15 септември – 15 октомври, участваха 41 лицензирани опръстенители и доброволци.

Събитието привлече голям брой посетители, които бяха любопитни да научат повече за влажните зони и миграцията на птиците. Ниското ниво на водата позволи на деца и техните родители да се разходят из тръстиката и да преминат по оцелелите от пожара през 2020 г. наколни пътеки. Деца и възрастни от Драгоман и района също се включиха в опръстеняването на птици. Всички посетители изразиха своята подкрепа за продължаващата работа на СДП БАЛКАНИ и WWF за възстановяване на посетителската инфраструктура.

През петте уикенда бяха опръстенени 876 птици от 42 вида. Видовото разнообразие доказва значението на Драгоманското блато като местообитание, осигуряващо храна и почивка на мигриращите птици, както и подходящи условия за зимуване на някои видове. Опръстеняването на птиците във влажната зона дава полезна информация за наблюдение на видовете. Събирането на данни продължава с месечните преброявания на птици, които също се организират благодарение на орнитолози и доброволци.

Любителите на птиците и опръстенителите са идентифицирани като ключови фигури в дейностите за възстановяване на Драгоманското блато. Ето защо през ноември СДП БАЛКАНИ организира среща с хората, участвали в опръстенителния лагер, за да се събере обратна връзка и да се планира как да се проведе инициативата през 2024 х. Участниците се съгласиха, че Драгоманското блато е подходящо място за образование и практическо обучение за хора, които се интересуват да научат повече за влажните зони, наблюдението и опръстеняването на птиците. Очакват се допълнителни дискусии за това, как да се интегрират по-добре научните, управленските и образователните цели на бъдещите лагери за опръстеняване на птици.